آبرسانی

لوله‌ها و اتصالات یو پی وی سی PVC-U در کشاورزی و آبرسانی چه کاربردهایی دارند؟

‬‬امروزه در بسیاری از صنایع مانند: صنایع هوایی، نظامی، بسته‌بندی و… از پلیمرها استفاده بسیاری می‌شود. دلیل آن هم مزایای بی‌نظیری همچون استحکام بیشتر، مقاومت بالا و… می‌باشد. به همین خاطر لوله پی وی سی در کشاورزی نیز کاربردهای خود را نشان داده است. پلی ونیل کلراید یا همان pvc برای اولین بار در آلمان تولید گردید. این محصول به‌ اندازه‌ای مقاومت شیمیایی بالایی دارد که کاربرد آن در صنایع مختلف علی‌الخصوص صنعت لوله‌سازی روز به روز در حال افزایش است.

مصرف این پلیمر در صنایع مختلف علی الخصوص صنعت لوله سازی بعلت دارا بودن بسیار از ویژگی هاروز به روز رو به افزایش می باشد.

یکی از ویژگی‌های بارز لوله‌های پی وی سی این است که فرآیندی پاک و همراه با مصرف مناسب‌تر و کمتر انرژی همراه است. برخلاف لوله‌های فلزی و چدنی که فرآیندی طولانی و زمان‌بر دارند.

از مزیت‌های دیگر pvc عمر طولانی آن نسبت به سایر مواد و نگهداری کمتر و بی‌دردسر آن است.

این امر باعث شده تا امروزه لوله یو پی وی سی در کشاورزی نیز کاربردهای خود را نشان دهد.

یو پی وی سی (pvc-u) چه کمکی در صنعت کشاورزی می‌کند؟

لوله و اتصالات یو پی وی سی امروزه اهمیت بیشتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. اینکه ما امروزه با بحران آب در جهان مواجه هستیم،‌ موضوعی غیرقابل انکار است و از طرفی تلاش آنچنانی برای ارتقاء، بهبود و توسعه و درک بهتر سیستم‌های آبیاری مدرن انجام نشده است.

به همین خاطر تلاش ما بر این است که از لوله pvc-u در کشاورزی و آبرسانی استفاده بیشتری شود. در بخش  آبرسانی ، لوله های یو پی وی سی آب را با همان پاکی و خلوص اولیه و بدون ایجاد هیچ‌گونه تغییری در بو و مزه انتقال می‌دهند.

یکی از ویژگی‌های لوله یو پی وی سی که در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند این است که دارای سطحی صاف و صیقلی هستند.

نکته مهم این است که اگر از استاندارهای لازم در تولید این لوله‌ها استفاده شود می‌توان از آن‌ها به عنوان لوله‌هایی به عنوان حامل آب‌های شرب استفاده نمود. این لوله‌ها دارای استاندارهای متعددی از مؤسسات بین‌المللی DIN، ISO، ‌EN، AWWA و … جهت استفاده در انتقال آب آشامیدنی هستند.

در صنعت کشاورزی دغدغه اصلی استفاده بهینه از آب اولویت بالایی دارد. هر چقدر که تولیدات کشاورزی افزایش پیدا می‌کند سامانه‌های آبیاری نیز باید ارتقاء پیدا کنند.

درکشاورزی ، لوله‌های یو پی وی سی pvc-u در اشکال مختلف وجود دارند که شامل ضخامت‌ها و فشار های قابل تحمل مختلفی هستند. بنابراین در انتخاب لوله مهم است که نوع لوله ، مناسب با منبع آب، شرایط محیطی و روش توزیع آب باشد. این کار باعث می‌شود عملکرد سیستم آبیاری و طول عمر آن تضمین شود.

چرا باید از لوله‌ها و اتصالات یو پی وی سی pvc-u در کشاورزی استفاده کنیم؟

هر چقدر که بیشتر مزایای استفاده از لوله پی وی سی در کشاورزی را درک کنیم بهتر قانع می‌شویم که چرا باید از لوله و اتصالات PVC در کشاورزی بهره‌وری بیشتری داشته باشیم. در ادامه مواردی را بررسی می‌کنیم که این موضوع را برای ما منطقی‌تر می‌کند.

 • لوله یو پی وی سی pvc-u با دوام است. این با دوام بودن باعث می‌شود فشار ناگهانی را بسیار بهتر از پلی اتیلن یا لوله‌های نرم و انطعاف‌پذیر، تحمل کند. همچنین در شرایط مناسب، می‌تواند بیش از ۱۰۰ سال دوام بیاورد و جایگزین نشود. از طرفی دیگر با دوام و ماندگاری طولانی لوله‌های پی وی سی در کشاورزی باعث می‌شود که هزینه‌های سربار برای کشاورزان در تولید محصولات کشاورزی در مقیاس بزرگ پایین باشد.
 • لوله یو پی وی سی pvc-u ارزان است. دلیل ارزان بودن لوله‌های پی وی سی نیز دوام و ماندگاری آن‌هاست که شما را از هرگونه هزینه اضافی بی‌نیاز می‌کند.
 • سطح درونی لوله‌های PVC صاف و صیقلی است و باعث می‌شود شرایط برای جاری شدن بدون مانع سیال داخل لوله فراهم شود.
 • خاصیت عدم نشتی این نوع لوله‌ها و اتصالات از اتلاف آب در کشاورزی جلوگیری می‌کند و باعث ایجاد بازده بالاتر در سیستم آبیاری می‌شود.
 • کارایی یو پی وی سی pvc-u در مقایسه با سایر محصولاتی که باعث خوردگی و شکستگی می‌شوند می‌تواند تا ۴۰% بهبود پیدا کند. لوله‌ پی وی سی در کشاورزی در معرض مواد شیمیایی مثل کودها و سموم دفع آفات تخریب نمی‌شوند.
 • لوله‌های یو پی وی سی pvc-u دارای سفتی حلقه‌ای بالا و مقاوم در برابر بارهای خارجی هستند. همچنین ار مقاومت کافی در برابر ضربات اتفاقی مانند بیل برخوردار هستند. بسیاری از افراد که شاید شما هم جزء آن‌ها باشید نگران این هستند که لوله‌های پی وی سی در زیر خاک خرد خواهند شد. در صورتی که باید بگوییم لوله PVC-U پی وی سی دارای مقاومتی عالی در برابر فشار خارجی و خرد شدن هستند.
 • نصب آسان و روش‌های کارآمد لوله‌های پی وی سی باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. همچنین وزن کم آن‌ها و قابلیت قرارگیری سایزها درون همدیگر باعث می‌شود که در مصرف انرژی صرفه‌جویی شود. از طرفی این وزن کم باعث کاهش مشکلات در حمل و نقل می‌شود.
 • لوله‌های یو پی وی سی pvc-u پی وی سی با محیط زیست سازگاری دارند و نسبت به سایر پلیمرهــا کمتر از منابع غیرقابل تجدید بهره می‌گیرند.
 • اتصالات پی وی سی در کشاورزی در انواع و اندازه‌های مختلف وجود دارند و این بدان معناست که شما می‌توانید سیستم لوله خود را به دلخواه خود شخصی‌سازی کنید.
فلنج

فلنج و کاربردهای آن در کشاورزی

فلنج یکی از اتصالات کاربردی در سیستم لوله کشی می‌باشد. با پیشرفت تکنولوژی، گسترش ساختمان سازی و دیگر صنایع کاربردی، لوله های‌ PVC کاربردهای بیشتری در بسیاری از زمینه‌ها از خود نشان داده اند.

نحوه اتصال لوله PVC به یک روش انجام نمی‌شود، این لوله‌ها در اندازه‌ها و سایزهای مختلف و به روش‌های گوناگونی به هم متصل می‌شوند.

روش های اتصال لوله‌ها می تواند به طرق مختلف از جمله: به وسیله چسب، جوش الکترود با استفاده از اتصالات صورت پذیرد.

همانگونه که گفته شد جهت اتصال لوله ها با توجه به شرایط کاربردی و نقشه های طراحی شده، از اتصالات نیز استفاده می گردد.

اتصالات در انوع مختلفی از قبیل زانو، سه راه، تبدیل، بوشن و… می باشد.

یکی از اتصالات کاربردی، فلنج‌ها می‌باشند.

فلنج چیست و چه کاربردی در نحوه اتصال لوله‌های پی وی سی دارد؟

در اینجا با انواع فلنج و کاربردهای آن آشنا خواهید شد.

فلنج چیست؟

لوله‌ها با روش‌های متنوع و مختلفی به یکدیگر متصل می‌شوند. همانطور که گفته شد جوش کاری یکی از روش‌هایی است که بسیار با آن مواجه شده‌اید. اما هر چقدر که علم و تکنولوژی پیشرفت می‌کند روش‌های ساده‌تری نیز روی کار می‌آیند که از روش‌های سنتی قبلی بسیار کاراتر، ساده‌تر، راحت‌تر و کم هزینه‌تر هستند.

فلنج PVC به قطعاتی گفته می‌شود که طراحی آن به شکل دیسک مانند بوده که می تواند به صورت جفت و به کمک پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر وصل نماید.

لذاکار اصلی و وظیفه آن‌ها برقراری اتصال لوله‌ها به یکدیگر و سایز قطعات دیگر می‌باشد.

جالب است بدانید که اصطلاح فلنج برای اولین بار در سال ۱۸۰۹ توسط الچرت از کشور انگلیس مطرح شد اما بعد از آن تا یک قرن مورد توجه قرار نگرفت.

فلنج نیز مانند لوله خم، لوله‌کشی‌ها را بسیار ساده‌تر می‌کند. اگر از این قطعه در سیستم‌های لوله‌کشی استفاده شود دیگر نیازی به رزوه‌کاری، جوشکاری و… نخواهد بود بنابراین عملا هزینه‌ها را نیز کاهش خواهد داد.

ویژگی‌ها و کاربردهای فلنج

مهم‌ترین ویژگی فلنج های upvc این است که می‌توان به راحتی آن‌ها را از هم جدا کرد. این اتصالات به راحتی از یکدیگر جدا شده و باز و بسته می‌شوند. اما در اتصالات دیگر نیاز به جوشکاری، رزوه کاری و… می‌باشد که این خود هزینه‌های زیادی را در برخواهد داشت. اما خوبی دیگر فلنج های upvc این است که نیازی به نصب‌‌ها و اتصالات پیچیده ندارد و در کمترین زمان ممکن به یکدیگر اتصال می‌یابند.

فلنج ها در موقعیت‌های مختلف کاربردهای متنوعی دارند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اتصال لوله به تجهیزاتی مانند مخازن تحت فشار، کمپرسورها، پمپ‌ها و… اشاره کرد.

هر زمان که در لوله‌ها تغییری ایجاد شود فلنج‌ها می‌توانند کابردهای مهمی داشته باشند. از کاربردهای دیگر فلنج‌ها می‌توان به مواردی همچون: اتصال به تجهیزات دقیق، کلیه اتصالاتی که نیاز به جداسازی دارند، اتصال به شیرها و سایر اقلامی که در مسیر لوله قرار دارند و سایر اتصالات اشاره کرد.

لوله و اتصالات استخری

لوله و اتصالات استخری (UPVC)

امروزه لوله و اتصالات UPVC به پرکاربردترین متریال در پایپینگ استخر و جکوزی تبدیل  شده است. لوله و اتصالات یو پی وی سی دارای مزایای بسیار قابل توجه است که در طی سالیان اخیر توانسته گوی سبقت را از سایر متریال های موجود در بازار برباید. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

 • مقاوم در برابر کلر و مواد شیمیایی

مقاومت بالا در برابر کلر و مواد شیمیای و خوردگی از مزیت هایU-PVC می باشد. مقاومت پایین فلزات در برابر کلر باعث خورده شدن آنها و در پلیمرهایی مانند PP باعث خشک شدن و شکننده تر شدن میشود که این امر باعث کوتاهتر شدن عمر این سیستم ها و تجهیزات آنها میشود.

 • عدم رسوب گیری و زنگ زدگی :

در استخر ها و محل هایی مانند جکوزی که آب گرم در آن جریان دارد به مرور زمان رسوب زیادی که حاصل از املاح و مواد ضدعفونی می باشد در اتصالات و شیر آلات تشکیل میشود. این مشکل که در کل سیستم لوله کشی فلزی (گالوانیزه و استیل) به وفور مشاهده می­شود باعث افت فشار و از کار افتادن شیر آلات خواهد شد. در حالیکه مشکل فوق در سیستم های لوله کشی U-PVC حل شده است.

 • نصب سریع،آسان و کم هزینه

نصب سریع و آسان(اتصال به وسیله چسب و یا جوش UPVC) با هزینه های نصب پایین تر در مقایسه با سایر سیستم ها لوله کشی استخر، همچنین زیبایی و هماهنگی این سیستم ها بر خلاف فلزات (گالوانیزه،استیل) و پلیمرهای دیگر از جمله پلی اتیلن که نیاز به ساپورت کردن برای نمای بهتر دارند و حجم بیشتری برای فضای موتور خانه و تاسیسات می گیرند.

 • تنوع اتصالات :

سیستم UPVC دارای انواع اتصالات چسبی، دنده ای می باشد بسته به نیاز مجری در دسترسی وی خواهد بود.

 • آب بندی مطمئن :

درلوله و اتصالات پلی اتیلن و پلی پروپیلن به دلیل عدم سازگاری پلیمر با بتن، آب بندی لوله هایی که از بتن عبور می­کنند بسیار مشکل است که این مشکل در سیستم لوله کشی نوین U-PVC با کمک والکراس یا حلقه آب بند مرتفع شده است.

 • امکان استفاده در موتور خانه های استخر و جکوزی :

سیستم U-PVC به علت تنوع بسیار زیاد اتصالات و شیرآلات در موتور خانه های استخر و جکوزی قابل استفاده می باشد که این امر به عنوان مثال برای اتصالات و شیرآلات پلی اتیلن و یا پلی پروپلین صدق نمی­کند.

 • طول عمر بالا :

به دلیل مقاومت در برابر مواد شیمیایی و خوردگی طول عمر لوله، اتصالات و شیرآلات یو پی وی سی UPVC بسیار بالا می باشد.

 • تنوع محصولات :

لوله و اتصالات UPVC و شیر آلات فشار قوی U-PVC از سایز ۱۶ تا ۳۱۵ میلیمتر ساخته می­شود که فقط این تنوع در سیستم لوله کشی U-PVC موجود است و به عنوان مثال در سیستم های ۵ لایه تأمین لوله و اتصالات بالای ۳۲ میلیمتر مشکل و سایزهای بالای ۷۵ میلیمتر نیز کاملا سفارشی و حداکثر ۱۱۰ میلیمتر می باشد و این مشکل در مورد لوله و اتصالات پلی پروپلین (PP) نیز صدق می کند.
اجرای بسیار آسان سیستم لوله کشی یو پی وی سی UPVC نسبت به دیگر سیستم های لوله کشی.استحکام بسیار بالای آن ها نسبت وزن بسیار پایین آنها از جمله مزیت های این سیستم است. وزن لوله های U-PVC یک پنجم لوله های فولادی است که در هنگام حمل و نقل کمک زیادی می کند.

مقرون به صرفه  بودن در مقایسه با سیستم های لوله کشی ۵ لایه و استیل، افت بسیار کم فشار سیستم لوله کشی یو پی وی سی نسبت به بقیه سیستم ها،ضد رسوب و ضد اسید بودن لوله های یو پی وی سی از دیگر مزیت های این سیستم نسبت به دیگر سیستم های لوله کشی است.

 • مقاومت در برابر آتش :

سیستم لوله کشی U-PVC هیچ گونه رسانایی به احتراق ندارد و باید در نظر گرفت که در شرایط حادثه آتش به هیچ عنوان قابلیت نفوذ به سطح لوله یو پی وی سی را ندارند .

لوله کشی استخر

لوله کشی استخر

قبل از آنکه مراحل اجرای لوله کشی استخر را توضیح دهیم، باید بگوییم لوله کشی اصولی نه تنها به کیفیت آب ورودی و تصفیه بهتر آن کمک می‌کند، بلکه تجربه متفاوتی را در اختیار شناگران قرار می‌دهد. از انتخاب نوع لوله گرفته تا طراحی نقشه لوله کشی، هر جزء باید به هدف حداکثر بهره‌وری انجام گیرد.

لوله و اتصالات استخری

لوله کشی استخر در گام نخست شامل پیش نیازهای زیر می باشد:

 • ایجاد بستر مناسب برای سیستم گردش آب و نحوه اجرای لوله کشی برای گرم کردن و تصفیه آب استخر.

 • ایجاد مسیرهای جدا برای کیفیت آب ورودی و تصفیه آب استخر برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گیرد.

 • به کار بردن لوله‌های پی وی سی برای سیستم گردش آب و مقاومت در برابر کلرزنی توصیه می‌شود.

 • گند‌زدایی و فیلتراسیون قوی باعث افزایش کیفیت آب استخر و در نتیجه صرفه‌جویی در آب مصرفی می‌شود.

 • برای پوشش لوله‌ها از عایق مناسبی استفاده شود.

 • از پیچ و تاب دادن غیرضروری سیستم لوله‌ کشی بپرهیزید.

 • مسیر لوله کشی باید از پمپ آغاز و به فیلتر و از آن به سیستم گرمایشی یا تصفیه کلر امتداد یابد.

 • ابعاد و اندازه قطر لوله‌ها باید برحسب حجم استخر و میزان آب مصرف انتخاب شود.

لوله فشار قوی استخری

مرحله ۱: نصب زهکش‌ها و کف آبروها

قبل از انجام هر مرحله از اجرای لوله کشی استخر، می‌توانید از وسائل اصلی استخر برای مواردی مانند کف آبروها (Skimmer)، زهکشی‌ها و ورودی‌های آب استفاده کنید. نصب این قطعات برای جمع آوری اجسام شناور و چربی های حاصل از بدن شناگران تعبیه می‌شوند. این خروجی به لوله اصلی فاضلاب متصل هستند و مواد زائد را از داخل استخر به خروجی‌ها می‌فرستند.

مرحله ۲: اتصال کوپلینگ‌ها

از مقداری پاک کننده PVC در هر یک از انتهای کوپلینگ‌ها و محل‌های لازم برای آبگیری، تخلیه و ورودی‌های آب استفاده کنید. سپس مقداری چسب روی هر یک از اجزای آن بمالید و دو قطعه را به هم بچسبانید. شما باید این کار را برای هر یک از موارد مختلف انجام دهید. این اتصالات برای اتصال لوله ‎های مختلف در هر بخش مورد نیاز است.

نکته: کوپلینگ قطعه‌ای برای اتصال دو شفت به یکدیگر است.

مرحله ۳: اجرای لوله‌های زهکشی

لوله کشی یقیناً در زیر زمین مخفی خواهد بود. این باید به شکلی مشخص گذاشته شود تا مجبور نشوید به طور مداوم زمین را تخریب کنید تا هرگونه مشکل برطرف شود. با تخلیه استخر خود شروع کنید و یک زانویی ۹۰ درجه را روی انتهای اتصالات قرار دهید. از همان تکنیک استفاده از پاک کننده PVC و سپس چسب استفاده کنید. در انتهای زانویی از لوله مستقیم استفاده کنید. این لوله باید به سمت مناطقی از استخر حرکت کند که آب در آن تخلیه می‌شود.

مرحله ۴: اتصال لوله‌های کف آبروها

مجدداً با استفاده از همان تکنیک تمیز کردن و چسباندن لوله های پی وی سی ، شروع به قرار دادن لوله ها از کف آبروها تا محل پمپ کنید. برای ایجاد هرگونه بریدگی در طول لوله و زانوها، از اره آهن‌بری برای خم کردن لوله در انسدادها یا ایجاد زاویه در جهت مناسب استفاده کنید.

مرحله ۵: قرار دادن لوله‌های ورودی برای جریان آب

لوله‌های PVC را برای خطوط لوله دراز کنید و آنها را به سمت جت‌های آبی مربوطه بکشید. بسته به اینکه ظرفیت استخر شما چقدر است، برای انشعاب دادن لوله‌های آب به نقاط مختلف  باید از چندین اتصالات T استفاده کنید.

مرحله ۶: قرار دادن پوشش در انتهای لوله‌ها

با وجود انجام لوله کشی ‌استخر، باید پوشش‌های پلاستیکی را روی هر یک از لوله‌های اصلی قرار دهید. این کار اطمینان حاصل می‌کند که در هنگام اتمام کار لوله کشی، هیچگونه خاکی و سنگی به لوله کشی وارد نمی‌شود. پس از اتمام کل کار استخر می‌توانید درپوش ها را جدا کرده و لوله‌ها را به پمپ وصل کنید. مرتباً زمین را برای هرگونه نقاط مرطوب بررسی کنید. ممکن است مجبور شوید بخشی را برای تعمیر برخی از لوله هایی که آسیب دیده‌اند، حفاری کنید.