لوله و اتصالات استخری

لوله و اتصالات استخری (UPVC)

امروزه لوله و اتصالات UPVC به پرکاربردترین متریال در پایپینگ استخر و جکوزی تبدیل  شده است. لوله و اتصالات یو پی وی سی دارای مزایای بسیار قابل توجه است که در طی سالیان اخیر توانسته گوی سبقت را از سایر متریال های موجود در بازار برباید. در ادامه به برخی از این مزایا اشاره خواهیم کرد:

  • مقاوم در برابر کلر و مواد شیمیایی

مقاومت بالا در برابر کلر و مواد شیمیای و خوردگی از مزیت هایU-PVC می باشد. مقاومت پایین فلزات در برابر کلر باعث خورده شدن آنها و در پلیمرهایی مانند PP باعث خشک شدن و شکننده تر شدن میشود که این امر باعث کوتاهتر شدن عمر این سیستم ها و تجهیزات آنها میشود.

  • عدم رسوب گیری و زنگ زدگی :

در استخر ها و محل هایی مانند جکوزی که آب گرم در آن جریان دارد به مرور زمان رسوب زیادی که حاصل از املاح و مواد ضدعفونی می باشد در اتصالات و شیر آلات تشکیل میشود. این مشکل که در کل سیستم لوله کشی فلزی (گالوانیزه و استیل) به وفور مشاهده می­شود باعث افت فشار و از کار افتادن شیر آلات خواهد شد. در حالیکه مشکل فوق در سیستم های لوله کشی U-PVC حل شده است.

  • نصب سریع،آسان و کم هزینه

نصب سریع و آسان(اتصال به وسیله چسب و یا جوش UPVC) با هزینه های نصب پایین تر در مقایسه با سایر سیستم ها لوله کشی استخر، همچنین زیبایی و هماهنگی این سیستم ها بر خلاف فلزات (گالوانیزه،استیل) و پلیمرهای دیگر از جمله پلی اتیلن که نیاز به ساپورت کردن برای نمای بهتر دارند و حجم بیشتری برای فضای موتور خانه و تاسیسات می گیرند.

  • تنوع اتصالات :

سیستم UPVC دارای انواع اتصالات چسبی، دنده ای می باشد بسته به نیاز مجری در دسترسی وی خواهد بود.

  • آب بندی مطمئن :

درلوله و اتصالات پلی اتیلن و پلی پروپیلن به دلیل عدم سازگاری پلیمر با بتن، آب بندی لوله هایی که از بتن عبور می­کنند بسیار مشکل است که این مشکل در سیستم لوله کشی نوین U-PVC با کمک والکراس یا حلقه آب بند مرتفع شده است.

  • امکان استفاده در موتور خانه های استخر و جکوزی :

سیستم U-PVC به علت تنوع بسیار زیاد اتصالات و شیرآلات در موتور خانه های استخر و جکوزی قابل استفاده می باشد که این امر به عنوان مثال برای اتصالات و شیرآلات پلی اتیلن و یا پلی پروپلین صدق نمی­کند.

  • طول عمر بالا :

به دلیل مقاومت در برابر مواد شیمیایی و خوردگی طول عمر لوله، اتصالات و شیرآلات یو پی وی سی UPVC بسیار بالا می باشد.

  • تنوع محصولات :

لوله و اتصالات UPVC و شیر آلات فشار قوی U-PVC از سایز ۱۶ تا ۳۱۵ میلیمتر ساخته می­شود که فقط این تنوع در سیستم لوله کشی U-PVC موجود است و به عنوان مثال در سیستم های ۵ لایه تأمین لوله و اتصالات بالای ۳۲ میلیمتر مشکل و سایزهای بالای ۷۵ میلیمتر نیز کاملا سفارشی و حداکثر ۱۱۰ میلیمتر می باشد و این مشکل در مورد لوله و اتصالات پلی پروپلین (PP) نیز صدق می کند.
اجرای بسیار آسان سیستم لوله کشی یو پی وی سی UPVC نسبت به دیگر سیستم های لوله کشی.استحکام بسیار بالای آن ها نسبت وزن بسیار پایین آنها از جمله مزیت های این سیستم است. وزن لوله های U-PVC یک پنجم لوله های فولادی است که در هنگام حمل و نقل کمک زیادی می کند.

مقرون به صرفه  بودن در مقایسه با سیستم های لوله کشی ۵ لایه و استیل، افت بسیار کم فشار سیستم لوله کشی یو پی وی سی نسبت به بقیه سیستم ها،ضد رسوب و ضد اسید بودن لوله های یو پی وی سی از دیگر مزیت های این سیستم نسبت به دیگر سیستم های لوله کشی است.

  • مقاومت در برابر آتش :

سیستم لوله کشی U-PVC هیچ گونه رسانایی به احتراق ندارد و باید در نظر گرفت که در شرایط حادثه آتش به هیچ عنوان قابلیت نفوذ به سطح لوله یو پی وی سی را ندارند .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *